Widziane z Zaplecza - Nasze Spotkanie w Kórniku

część 1 - Prapoczątek 
Gazeta Poznańska

KÓRNIK - Grillowanie dla dzieci

22.05.2006
Maciej Kuroń oraz Paweł Wieczorkiewicz przy grillu. - Fot. R. Domżał

Dziczyzna wśród azalii i różaneczników, wyścigi kolarskie, koncerty – to wszystko przygotował Kórnik dla turystów z okazji Dni Białej Damy. Specjalną atrakcją była obecność Macieja Kuronia.

Wieprzowina w sobotę, dziczyzna w niedzielę trafiły na grill. Każdego dnia były długie kolejki, bo przy pieczeniu zobaczyć można było samego Macieja Kuronia.
Przyjechał do Kórnika na spotkanie z bywalcami strony www.kuron.com.pl.
– Na Spotkanie z Białą Dama zaprosił mnie Paweł Wieczorkiewicz. Jestem tu charytatywnie. Prosiłem tylko, żeby grill był bezpłatny, a ludzie, by wrzucali dobrowolne datki na pomoc dzieciom ze Szkół Podstawowych z Bnina i Kórnika – mówi Maciej Kuroń. – Każdy, kto przychodził do naszego domu, musiał wyjść najedzony. Wymyślił to dziadek Henryk. Twierdził, że gościa lepiej zabić niż nie nakarmić. Postanowił zrezygnować z drugiego dania, by ugotować więcej zupy i podzielić się nią. Mieliśmy w domu 30-litrowy garnek. Ulubioną zupą dziadka była zupa rybna. Często gotowaliśmy grochową.
Wczoraj po południu przygotowywano nie grochową ale mięso sarny. – W Polsce mężczyźni wstydzą się gotować. A powinni to robić. Panie – zaś cokolwiek by zrobili – powinny to zachwalać. Bo kto wie może dzięki temu miałyby wolny od pracy w kuchni weekend. Zaletą grilla jest i to, że jest na wolnym powietrzu, a ruch i wolne powietrze to sprzymierzeńcy kucharza – dodaje Kuroń.
Ważne jest też według Pawła Wieczorkiewicza z Bnina, to jak zwierzyna została zabita. Jeśli strzelono ją w tył i umierała w stresie, wówczas mięso nie będzie smaczne. Istotna jest też marynata. Kucharz z Bnina specjalizuje się w grillowaniu od 20 lat. Jak smakowała dziczyzna mogli się przekonać wczoraj podziwiający azalie, bzy i różaneczniki.
– To nie była łaskawa dla arboretum zima. Wiele krzewów przemarzło. Ale w os- tatni weekend maja znów oczekujemy na osoby chcące podziwiać bzy i azalie – mówi Tomasz Bojarczuk z Instytutu Dendrologii. W ciągu dwóch dni park zwiedziły 2 tysiące osób.


Prapoczątek
 
Na "Dni Kórnika" zgłosiłem Burmistrzowi Kórnika Jerzemu Lechnerowskiemu, swój charytatywny udział zorganizowania: "Grillowanie z Białą Damą", ... z zaznaczeniem, iż dochód zostanie przeznaczony, na dożywianie dzieci ze szkół podstawowych Bnina i Kórnika.

Zaczęło się od naszej rozmowy z Maciejem na początku września 2005,
... "może byśmy tak wspólnie Wszystkich spędzili z virtualu do realu ?" ... knujemy "co i jak" a tu nagle na Forum Macieja:
... "Pepper" z tematem: "Maciej Kuroń & Chef Paul w kuchni":
... "Panie Macieju gotował Pan już z tyloma osobami..Sądzę, iż gotowanie z Chefem Paulem byłoby niezmiernie atrakcyjne dla uczestników tego forum, i nie tylko ... "
... odpowiedź Macieja: "Jeszcze o tym Pepper nie wiesz, ale już z Chefem coś planujemy. Termin to maj przyszłego roku. Ale na razie cicho sza...  Gdy wszystko będzie już ostatecznie dograne wszyscy zostaniecie poinformowani i zaproszeni. ..."

... knujemy więc sobie cichutko dalej,
... nastepne kroczki to spotkanie z Włodkiem Adminem zimą w Warszawie (... "od pomysłu do przemysłu" i Nasze Spotkanie w Kórniku zaczęło przybierać coraz bardziej realne kształty).

Wiosną spotkaliśmy się wspólnie z Maciejem, Włodkiem i Basią Kozłowską i dograliśmy następne szczegóły ... propozycja uświetnienia dorocznych "Kórnickich Spotkań z Białą Damą" została przez Macieja przyjęta i zabrałem się za przygotowanie "ramówki".

Na Forum witryny Wędzarniczej Braci (założonej przez Mirka Gębarowskiego "Maxell'a" ... której od początku jestem dość aktywnym uczestnikiem, ... trwała dyskusja "Czy jesteś zainteresowany zlotem smakoszy" ... jasne, że jestem, ... na samą myśl dostawałem ślinotoku.
Maciej znany miłośnik Wędzarni i Grilla natychmiast przystał na propozycję, aby to wszystko połączyć, (tym bardziej, iż wielu uczestników Forum Wędzarników jest zarazem uczestnikami Forum Macieja).


Finalnie ustaliliśmy:
... w sobotę od 17:00 do 21:00 "Grillowanie z Białą Damą"
... 21:30 do "ostatniego gościa" w przesympatycznym hotelu "Daglezja"
Hotel Daglezja
nad brzegami kórnickiego jeziora "Przy ognisku z Maciejem Kuroniem" - czyli spotkanie z Forumowiczami Macieja i Wędzarniczej Braci,
... niedziela od 14:00 do 18:00 "Grillowanie z Białą Damą" - dziczyzna.

   

część 2 - Początek